Baza twórców powstała w ramach realizowanego w okresie 2011-2012 r. projektu współpracy KRAM (Krzewimy Rękodzieło Artystyczne Mistrzów),
jako wynik trwającej kilka miesięcy identyfikacji rękodzielników, twórców ludowych, artystów i artystów amatorów z naszego obszaru.
Pomimo zakończenia projektu KRAM, baza nadal funkcjonuje i prężnie się rozwija. Tak więc, jeśli fascynuje cię sztuka ludowa oraz unikatowe
przedmioty z duszą wykonane ręcznie i chcesz poznać osoby, które haftują, malują na szkle, rzeźbią i parają się innymi ciekawymi dziedzinami
sztuki, zajrzyj do naszej bazy. Jeśli natomiast jesteś rękodzielnikiem z jednej spośród ośmiu gmin obszaru LGD, dołącz do grona twórców!
Józef Szypuła, Gmina Czechowice-Dziedzice.
Urodził się w Zabrzegu koło Czechowic - Dziedzic. Pierwsze rzeźby wykonał w latach 80-tych XX wieku. Zawsze miał poczucie szczególnych zdolności manualnych. Szybko odkrył swój własny styl.
Z biegiem czasu rozwinął swoje umiejętności. Od 1984r. bierze udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej uzyskując przychylną ocenę Komisji Weryfikacyjnej STL. Zostaje członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w 1988r. Charakterystycznym rysem jego rzeźb jest optymizm. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym. Wszystkie rzeźby są polichromowane. Najczęstsze tematy podejmowane przez twórcę to: scenki o charakterze sakralnym, szopki bożonarodzeniowe, zwyczaje ludowe, zawody, kapele, ptaki, kwiaty, diabły , anioły, scenki rodzajowe, postacie z otaczającego świata. Tworzy rzeźby o zróżnicowanej wielkości - od form drobnych do monumentalnych. Wielopostaciowe kompozycje powstające z jednego kawałka drewna świadczą o biegłości warsztatowej twórcy. Niezmiernie ważne dla niego jest również uzyskanie określonych walorów estetycznych tworzonych rzeźb. Otworzył się również na inne rodzaje artystycznej wypowiedzi np. grafikę. Jakiś czas temu narodził się pomysł tworzenia wspólnie z żoną Rozalią - połączenia rzeźby i malarstwa na szkle. Rzeźbiarz prezentował swą twórczość, najczęściej z żoną, na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz miłośników jego sztuki. Brał udział w wielu konkursach rzeźby zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Józef Szypuła wraz z żoną Rozalią zostali uhonorowani w 2005 roku prestiżową w dziedzinie sztuki ludowej Nagrodą im. Oskara Kolberga. W 2009r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2009 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonał prace rzeźbiarskie pt."Barwny i urozmaicony Śląsk Cieszyński", będące przedstawieniem roku obrzędowego na Śląsku Cieszyńskim.
Od kilku lat jest na emeryturze. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Oddział Beskidzki.