Baza twórców powstała w ramach realizowanego w okresie 2011-2012 r. projektu współpracy KRAM (Krzewimy Rękodzieło Artystyczne Mistrzów),
jako wynik trwającej kilka miesięcy identyfikacji rękodzielników, twórców ludowych, artystów i artystów amatorów z naszego obszaru.
Pomimo zakończenia projektu KRAM, baza nadal funkcjonuje i prężnie się rozwija. Tak więc, jeśli fascynuje cię sztuka ludowa oraz unikatowe
przedmioty z duszą wykonane ręcznie i chcesz poznać osoby, które haftują, malują na szkle, rzeźbią i parają się innymi ciekawymi dziedzinami
sztuki, zajrzyj do naszej bazy. Jeśli natomiast jesteś rękodzielnikiem z jednej spośród ośmiu gmin obszaru LGD, dołącz do grona twórców!
Monika Dyrda, Gmina Kozy.
Wyplataniem z makulatury zainteresowałam się rok temu (2012), właściwie przez przypadek. Początkowo miała to być wiklina naturalna, jednak wymagania sprzętowe przerosły moje możliwości. Doskonałą alternatywą okazała się wiklina papierowa.
Technika ta, poza oczywistym aspektem pro-ekologicznym (obecnie coraz bardziej popularnym), posiada też inne zalety: jest tańsza niż tradycyjne plecionkarstwo wiklinowe, dostępna dla każdego, umożliwia wykonanie dodatkowych zdobień (np. techniką decoupage), zabezpieczenie odpowiednim lakierem sprawia, że wyroby są trwałe. A po opanowaniu podstaw jedynym ograniczeniem do tworzenia własnych prac jest tylko wyobraźnia.
Papierowa wiklina to świetny sposób na rozwijanie umiejętności manualnych, kształtowanie kreatywności, wyobraźni. Pozwala na spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny, twórczy, pożyteczny. Budzi wiarę we własne siły i możliwości, uczy koncentracji, precyzji, skupienia, wyciszenia, rozwija wrażliwość artystyczną.
Dotychczas udało mi się zorganizować warsztaty dla dzieci w Domu Kultury w Kozach oraz zaprezentować swoje prace w czasie Dni Kóz 2013.
Moje działania dokumentuję na blogu:
sezamie-otworz-się.blogspot.com
i na facebooku, na profilu "sezamie otwórz się".