Technologia Tłumacz
kontakt     baza twórców
wstecz
Baza twórców powstała w ramach realizowanego w okresie 2011-2012 r. projektu współpracy KRAM (Krzewimy Rękodzieło Artystyczne Mistrzów), jako wynik trwającej kilka miesięcy identyfikacji rękodzielników, twórców ludowych, artystów i artystów amatorów z naszego obszaru. Pomimo zakończenia projektu KRAM, baza nadal funkcjonuje i prężnie się rozwija. Tak więc, jeśli fascynuje cię sztuka ludowa oraz unikatowe przedmioty z duszą wykonane ręcznie i chcesz poznać osoby, które haftują, malują na szkle, rzeźbią i parają się innymi ciekawymi dziedzinami sztuki, zajrzyj do naszej bazy. Jeśli natomiast jesteś rękodzielnikiem z jednej spośród ośmiu gmin obszaru LGD, dołącz do grona twórców!
 

Marta Chrobak, Gmina Kozy.


 Pomysły na tworzenie biżuterii ma chyba we krwi. Pierwsze "twory" wyszły spod jej ręki gdy miała ok. 3-4 lata. Sposobami wyrobu biżuterii zainteresowała się poważniej w wieku ok 11lat, gdy w domu pojawił sie Internet. Nie miała wtedy jeszcze dostępu do porządnych materiałów i narzędzi. szukała najczęściej różnych fasonów kolczyków, przy pomocy pęsety, nożyczek, zapalniczki oraz żyłki wędkarskiej i koralików ze starych ozdób mamy usiłowała stworzyć coś co nadawałoby się do założenia. Tu właśnie jej przygoda nabrała rozpędu dzięki odnalezieniu bloga bransoletki-szafirka, gdzie pewna dziewczyna wyjaśniała jej podstawy różnych technik, m. in. wykonywania bransoletek z muliny (makrama) oraz tzw. beadingu. Punktem przełomowym było poznanie dzieł Pani Joanny Szuplewskiej (krywulki.blox.pl). Okazało się, że ów beading (tj. wyplatanie z koralików drobnych wielkości zazwyczaj 1,5- 2,3 mm) bardzo popularny jest zwłaszcza w Rosji, Czechach i na Ukrainie, a także znany choć mało praktykowany w innych krajach świata. W Polsce natomiast, sztuka ta jest niemal wymarła.
Dzięki jej drugiej wielkiej miłości, jaką jest Kraj Kwitnącej Wiśni (trenuje aikido i od 3 lat uczę się języka japońskiego ) mogła odszukać nieznane raczej w Europie schematy splotów, oraz poznała sposób tworzenia tzw. kanzashi. Są to ozdobne szpile bądź grzebienie do włosów, jakie można zobaczyć wpięte we fryzury gejszy. Są to zazwyczaj kwieciste han kanzashi (hana- jap. kwiat) i często, właśnie takie jak zaczęła tworzyć tsumami kanzashi (tsumami - jap. szczypać/ składać). Powstają one w jej pracowni głównie z atłasowej wstążki i tiulu , choć tradycyjnie wyrabiane są z różnych gatunków jedwabiu, najczęściej chińskiego.
W kulturze japońskiej odnalazła także technikę kumihimo. Pozwala ona na wyplatanie niemal nieograniczonej kombinacji wzorzystych sznurów. Do ich tworzenia wykorzystuje sznureczki atłasowe oraz mulinę i kordonek. Poszukując nowych pomysłów natknęła się na haft koralikowy, który, jak się okazało wspaniale komponuje sie z krywulkami. Przy jego wykonywaniu używa również m in. koralików drobnych.

Informacje o działalności : www.grawitacja311.art.pl
Więcej na blogu: www.biżuteria-kimidori.blog.onet.pl

Galeria




Copyright © 2013 LGD Ziemia Bielska. All rights reserved.
Utrzymanie strony współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.