Technologia Tłumacz
PL GB DE IT Gmina Bestwina Gmina Czechowice-Dziedzice Gmina Jasienica Gmina Jaworze Gmina Kozy Gmina Por?bka Gmina Wilamowice Gmina Wilkowice Gmina Buczkowice
PYTANIA I ODPOWIEDZI

Nowa Strona LGD arrow Archiwum arrow Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina utworzona
Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina utworzona
16.10.2009.
15 października 2009 r.  na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbyło się Zebranie Członków  Założycieli, w którym uczestniczyło 25 osób – przedstawicieli 5 Gmin, które wchodzą w skład Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina: Jaworze, Jasienica, Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Wilamowice. Podczas obrad przyjęto uchwałę o utworzeniu LGR Bielska Kraina z siedzibą w Bielsku-Białej, przyjęto statut Stowarzyszenia, wybrano Komitet Założycielski, Zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Prezesem Stowarzyszenia został Wójt Gminy Jaworze Zdzisław Bylok.
Tym samym rozpoczęto procedurę rejestracji w bielskim sądzie rejestrowym, gdzie nadany zostanie KRS. Kolejnym etapem będzie opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich i przygotowanie dokumentacji do wniosku o wybór LGR w konkursie, który niebawem ma zostać ogłoszony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kilka informacji na temat programu w ramach którego powstało Stowarzyszenie LGR Bielska Kraina.

Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” został stworzony aby realizować cele polskiej polityki rybackiej, którymi są:
  • racjonalna gospodarka żywymi zasobami wód i poprawa efektywności sektora rybackiego,
  • podniesienie konkurencyjności polskiego rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego i przetwórstwa ryb,
  • poprawa jakości życia na obszarach zależnych od rybactwa.
Program Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” zakłada realizację celów strategicznych i podjęcie działań w następujących obszarach priorytetowych:

Oś Priorytetowa 1: Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej.
 
Głównym celem jest dostosowanie floty rybackiej do dostępnych żywych zasobów oraz poprawa rentowności rybołówstwa morskiego. Ponadto ważnym celem jest zapewnienie osłon społeczno-ekonomicznych, w związku z realizacją wymogów Wspólnej Polityki Rybackiej.

Oś priorytetowa 2. Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury.
 
W zakresie rybactwa śródlądowego, główne działania koncentrować się będą w zakresie modernizacji istniejących gospodarstw chowu i hodowli ryb.

Możliwe będą takze inwestycje w infrastrukturę, w tym na rzecz poprawy warunków pracy oraz higieny i jakości produktów.

W ramach tej osi pomoc finansowa przyznawana będzie także na inwestycje w przetwórstwo i obrót ryb, związane z jego modernizacją (nowe technologie, sprzęt, innowacyjne metody produkcji) a także z zakresu higieny i bezpieczeństwa pracy oraz dostosowanie do wymogów ochrony środowiska bądź utrzymanie zatrudnienia w tym sektorze i przeszkolenia kadr.

Oś Priorytetowa 3: Środki służące wspólnemu interesowi.
 
W ramach tej osi priorytetowej wspierane będzie polepszenie organizacji sektora rybackiego, np. poprzez ustanawianie oraz restrukturyzację uznanych organizacji producenckich. Wspierane będą także działania innowacyjne, projekty pilotażowe i wymiana doświadczeń, jak również realizacja szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych o spożyciu ryb i sektorze rybactwa w celu zwiększenia średniego spożycia w przeliczeniu na mieszkańca.

Oś Priorytetowa 4: Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa (w ramach tej Osi działają lokalne grupy rybackie)
 
Realizacja tej osi przyczynić się ma do aktywizacji społeczności na obszarach zależnych od rybactwa, poprzez włączenie partnerów społecznych i gospodarczych z określonego obszaru do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw, które pozwolą na rozwój tych terenów oraz poprawę jakości życia lokalnych społeczności związanych z rybactwem.
W ramach przygotowanych przez te społeczności lokalnych strategii możliwe będzie realizowanie szeregu inwestycji i inicjatyw, m.in. w zakresie dywersyfikacji działalności gospodarczej oraz inwestycje na rzecz drobnej infrastruktury rybackiej.
 

Oś Priorytetowa 5: Pomoc techniczna.

Celem tej osi priorytetowej jest wsparcie administracyjne instytucji zaangażowanych we wdrażanie i realizację Programu Operacyjnego.

(źródło: www.minrol.gov.pl)
 
PROJEKT WSPÓŁPRACY
PROJEKT WSPÓŁPRACY