Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina utworzona |
16.10.2009. | ||
15 października 2009 r. na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbyło się Zebranie Członków Założycieli, w którym uczestniczyło 25 osób – przedstawicieli 5 Gmin, które wchodzą w skład Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina: Jaworze, Jasienica, Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Wilamowice. Podczas obrad przyjęto uchwałę o utworzeniu LGR Bielska Kraina z siedzibą w Bielsku-Białej, przyjęto statut Stowarzyszenia, wybrano Komitet Założycielski, Zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Prezesem Stowarzyszenia został Wójt Gminy Jaworze Zdzisław Bylok.
Tym samym rozpoczęto procedurę rejestracji w bielskim sądzie rejestrowym, gdzie nadany zostanie KRS. Kolejnym etapem będzie opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich i przygotowanie dokumentacji do wniosku o wybór LGR w konkursie, który niebawem ma zostać ogłoszony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kilka informacji na temat programu w ramach którego powstało Stowarzyszenie LGR Bielska Kraina. Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” został stworzony aby realizować cele polskiej polityki rybackiej, którymi są:
Oś Priorytetowa 1: Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej. Głównym celem jest dostosowanie floty rybackiej do dostępnych żywych zasobów oraz poprawa rentowności rybołówstwa morskiego. Ponadto ważnym celem jest zapewnienie osłon społeczno-ekonomicznych, w związku z realizacją wymogów Wspólnej Polityki Rybackiej. Oś priorytetowa 2. Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury. W zakresie rybactwa śródlądowego, główne działania koncentrować się będą w zakresie modernizacji istniejących gospodarstw chowu i hodowli ryb. Możliwe będą takze inwestycje w infrastrukturę, w tym na rzecz poprawy warunków pracy oraz higieny i jakości produktów. W ramach tej osi pomoc finansowa przyznawana będzie także na inwestycje w przetwórstwo i obrót ryb, związane z jego modernizacją (nowe technologie, sprzęt, innowacyjne metody produkcji) a także z zakresu higieny i bezpieczeństwa pracy oraz dostosowanie do wymogów ochrony środowiska bądź utrzymanie zatrudnienia w tym sektorze i przeszkolenia kadr. Oś Priorytetowa 3: Środki służące wspólnemu interesowi. W ramach tej osi priorytetowej wspierane będzie polepszenie organizacji sektora rybackiego, np. poprzez ustanawianie oraz restrukturyzację uznanych organizacji producenckich. Wspierane będą także działania innowacyjne, projekty pilotażowe i wymiana doświadczeń, jak również realizacja szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych o spożyciu ryb i sektorze rybactwa w celu zwiększenia średniego spożycia w przeliczeniu na mieszkańca. Oś Priorytetowa 4: Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa (w ramach tej Osi działają lokalne grupy rybackie)
Oś Priorytetowa 5: Pomoc techniczna. Celem tej osi priorytetowej jest wsparcie administracyjne instytucji zaangażowanych we wdrażanie i realizację Programu Operacyjnego. (źródło: www.minrol.gov.pl) |